Блог
[ Експертні статті та поради з IT, щоб розкрити ваш потенціал ]
Хто такий QA інженер (QA Engineer) та яка його роль у процесі розробки?
Усю суть успіху продукту можна вкласти у просту істину: він має відповідати потребам користувачам, мати зручну функціональність та якісний робочий орган, у нашому випадку код програмного забезпечення. Будь-яка помилка – і проєкт можливо усього життя полетить шкереберть. Саме тому велика відповідальність лягає на плечі інженера з якості ПЗ, або QA Engineer.
QA (quality assurance engineer) – спеціаліст, що відповідає за якість програмного продукту, який випускає компанія та усунення недоліків, що виникають у процесі тестування. Варто зазначити наступне:
· Тестувальники працюють з уже готовим продуктом. Їхня мета – дослідити вплив ПЗ на апаратну складову, перевірити стресостійкість та зручність користування програмним забезпеченням, виявити можливі баги.
· QA Engineer намагається уникнути вищезазначених проблем ще на етапі розробки.
На відміну від більшості сфер, інженер з якості програмного забезпечення – перша ланка кар’єри спеціаліста IT. Професія не потребує глибоких знань у галузі або технічного аналізу, тому це може стати соломинкою для спеціаліста, що змінює сферу діяльності.
Що має робити IT-спеціаліст у цій професії?
Спеціаліст з Quality Assurance має робити наступне:
· Контактувати з замовником щодо вимог до програмного забезпечення;
· Створення сценаріїв тестування для різних ПК та ОС;
· Організація самого тестування з обробкою отриманих результатів;
· Розробка технічного завдання на доопрацювання;
· Моніторинг внесення правок;
· Аналіз виявлених вразливостей та помилок з уникненням їх повторення;
· Заповнення тестової документації.
У залежності від вмінь та кваліфікації спеціаліст може займатися автоматичними або ручними тестами. Одним з відгалуджень є QC-спеціалісти, які мають останнє слово в роботі над проєктом. Якщо ж розкласти лінійку на складові, то вона виглядає так:
· Аналітик – перевіряє повноту даних та відсутність протирічь у вимогах;
· Дизайнер – займається складанням конфігурацій та завдань для тестів;
· Виконавець – той, хто власне проводить ці тести;
· Менеджер – на ньому уся керівна робота, контроль дотримання строків виконання тощо.
У маленьких компаніях ці всі задачі виконують 1-2 особи. Іноді певна робота нетехнічного характеру лягає на плечі інших співробітників з суміжних відділів.
Тестування програмного забезпечення
Робота спеціаліста або команди Quality Assurance над програмним забезпеченням – процес кропіткий. Він займає від кількох тижнів до року і більше. Затримки загрожують зривом усієї функціональної системи, для якої створюється цей продукт. Тож на першому етапі команда оцінює складність роботи та озвучені вимоги від замовника. Також учасники обговорюють майбутній функціонал та засоби його реалізації.
На наступному етапі сторони визначають необхідні інструменти та знімають питання щодо можливих суперечностей у функціоналі, пунктах меню тощо.
По закінченні розробники, у тому числі інженери з якості ПЗ, створюють графічний дизайн, розташовують на «місцевості» елементи інтерфейсу. Інженер має переконатися, що інтерфейс справляє приємне враження та містить усі необхідні пункти меню для функціоналу. Тільки після цього переходять до побудови коду.
А поки триває робота над побудовою програми, QA engineer готує тест-кейси для тестувальників програмного забезпечення. Він опирається на досвід, який необхідний різним групам користувачів. До прикладу, візьмемо софт для організації діяльності користувача.
· Школяру потрібно заносити туди розклад уроків, планувати домашні завдання, хатні справи тощо.
· Батькам школяра потрібен контроль його діяльності та можливість коректувати розклад унаслідок обставин , надсилання нагадувань;
· Студенту буде корисно заносити туди розклад сесій, планувати лекції та вільний час. У випадку відокремленого проживання додаються потреби контролю особистого бюджету та синхронізація певних задач з одногрупниками та викладачами.
· Працюючому громадянину необхідно координувати роботу з колегами, можливості імпорту транспортних квитків та ведення бюджету.
На цих засадах і ґрунтуються сценарії для майбутнього тестування. У разі, якщо програма передбачає автоматизацію, інженер з якості прописує необхідні скрипти, а у випадку ручної взаємодії – покрокові інструкції.
Якщо тестування пройшло добре, починається етап розгортання. Але варто врахувати, що середовище у тестуванні та продакшен може бути різним. Даний факт ризикує виявити дефекти, які неможливо проявити в лабораторії.
Тестування веб-сайтів
Процес аналогічний до програмного забезпечення, хоча й має певні відмінності. Тестувальником інтернет-сайтів може стати кожен бажаючий, адже цей напрям ділиться на користувацьке та базове UX-тестування. У першому випадку формується група звичайних користувачів, які оцінюють зручність інтерфейсу, перевіряють роботу різних функцій та інструментів.
Інший передбачає вплив змін дизайну на поведінку користувачів, тестування продуктивності та сумісність з різними браузерами. Саме такі задачі стоять перед QA інженером веб-сайту на етапі тестування.
Особлива увага приділяється відсутності дублікатів контента, коректності відображення графічних, відео та текстових блоків, онлайн-посилань. На момент відкриття веб-сайт має працювати коректно. 99% користувачів більше не повернуться на сайт у випадку його довгої непрацездатності або критичних помилок.
Ще оди фактор – безпека. Відвідуючи сайт, користувач має переконатися, що йому нічого не загрожує. Себто, сертифікати актуальні, код написаний вірно без уразливостей з метою викрадання персональних даних.
Вимоги до кандидатів на посаду
Кандидат на посаду QA інженера повинен мати технічну освіту та мати уявлення про галузь у цілому. Зокрема, мова йде про:
· Практичне знання функціонування середовищ програмного забезпечення;
· Знання мов програмування – наприклад, Python, Java;
· Високий рівень технічної англійської;
· Розуміння різних видів програмування – об’єктно-орієнтованого, наприклад;
· Знання поширених технологій гіпертексту тощо.
Останнім часом частину роботи QA-менеджера приймає на себе штучний інтелект, що вимагає від спеціаліста quality assurance навичок з його використання. Варто зазначити, що ШІ перебуває досі у стадії розвитку, що може викликати певні непорозуміння. Тож іноді quality assurance має контролювати роботу та індивідуалізувати типові коди, що видає віртуальний помічник.
У своїй роботі інженер з якості програмного забезпечення має використовувати різноманітні емулятори та пакети для тестування. Найбільш популярні з них IBM Functional Tester для операційних систем від Microsoft, скрипти Shell для Linux, Proxyman для MACOS та інші.
Остання фішка, яку варто зазначити – Big data. Вміння працювати з ними дуже важливе для quality assurance, адже вони містять цінні відомості про поведінку користувачів, виявлені проблеми тощо. Тож ігнорувати їх не варто.
Чому ВАРТО працювати QA спеціалістом
· Легкий стрибок у спеціальність;
· Перспективи особистісного росту та накопичення знань;
· Відсутність вікових обмежень для старту роботи;
· Престижна робота та висока зарплатня.
Звичайно, ця сфера має і недоліки. Це і рутинна робота з документацію, певна монотонність та малорухливий образ життя. Але за умови грамотного планування діяльності та лояльних замовників цілком можливо виділити час на відпочинок, проводити вихідні з родиною та друзями. І тоді отримані кошти від виконання замовлень принесуть бажаний результат та задоволення.
Менеджер скоро зв'яжеться з вами
Звʼязатись з нами
Залишилися до нас питання, або потрібна наша консультація чи допомога з вибором курсу? Заповніть форму зворотнього звʼязку, і наш менеджер звʼяжеться з вами протягом доби